GÅ PÅ OPDAGELSE I VORES MENUKORT
Her hos Rankin Park tilbyder vi dig en helt unik oplevelse, hvor du kan sammensætte din egen magiske menu ud fra vores nøje udvalgte Rankin Retter (til brunch, frokost eller til aften).
Vores menu er lavet med tanke på go-tid, nærvær, fantastiske smagsoplevelser og hygge. Ta dig endelig go tid til at vælge et udvalg af mindre fristelser – både til den lille og den helt store sult.
Hold dem for dig selv eller del med bordet.
Alt er lavet fra bunden af vores dygtige kokke – her er passion og kærlighed til god mad og de bedste råvarer i fokus.
Bon appetit!
frokost & aften
Dips & snacks
Nocellara oliven & saltede mandler – 60,-
Fetacreme med brød – 60,-
Hjemmelavet Rankin hummus – 60,-
Hjemmebagt surdejs brød med olivenolie
– nok til to… 45,-kr
Små Retter - til frokost og til aften....
De små retter er som sagt, små. Én ret kan betegnet som en snack, to som en forret og vi anbefaler derfor 3-4 retter til frokost og 5-6 retter til aften. Maden kommer ind løbende når den er klar i køkkenet. Det kommer ikke på en gang, men er altid værd at vente på.
Kokkens anbefalinger til frokost? Vælg tre med * for 185,-
(pris per person – kan ikke deles af bordet)
GF = GLUTENFRI, VG =VEGANSK, LF = LAKTOSEFRI, (VG)/(GF) = kan laves vegansk/glutenfri
Pani Puri – med fyld af rørt tatar 85
Blinis – Stenbiderrogn, creme fraiche, løg – 75
Tuna Poppadoms – tun, urtemayo, mango, poppadom – 85 GF
Bagt Vesterhavsfisk – i hvidvinssauce med crudité – 85 – GF
Ravioli – med hummerfyld, hummer bisque & crudité – 95
Mørbrad – estragoncreme, syltede bøgehatte, hjemmelavet chips (kold)* – 85 GF
Tournados Rossini – Mørbrad på smørstegt brød, spinat, trøffel & bordelaise sauce – 125
Vesterhavs Toast – Smørstegt brø, ristede svampe, vesterhavsost* – 75
Cæsar Salat – med kylling * 65
Quinoa Salat – Quinoa edamamebønner, broccoli, kerner, feta & syltede rødløg * – 65 GF (VG)
Vinter Salat – Bitre salater med bær, nødder, løg & mind vinaigrette – 65 GF (VG)
Bagte Beder – Belugalinser, feta, grønkål, kerner & vinaigrette – 75 GF (VG)
Grillet Blomkål – på tahin creme, med hasselnødder & granatæbler * – 75 GF VG
Ovenbagte Kartofler – Aioli * 50 GF
Åben Sandwich / burger
Chunky Chicken; Surdejsbrød, hjemmelavet hønsesalat, sprød serrano, syltede rødløg & salat til * 200,-
Rankin Burger; ‘Den klassiske’, oksekød fra Guldager Highland Cattle, smoked cheddar cheese, syltede rødløg, chilimayo, grønt & sprøde kartofler * 230,-
Dessert
Coffee Creme – sat creme, hasselnødder, mandarin gel – 85 gf
Citronkage – mergens & friskebær – 95 GF
Ostetallerken – tre slags oste, sødt og sprødt – 125
Til børn
Vi tror på at selv små mennesker godt kan li’ vores mad. Udvalget er stort og det skulle gerne være en oplevelse også for de små at gå på restaurant. Derfor er der ikke en børnemenu hos os – børn under 10 får tilgengæld 10% rabat på deres mad, en slikkepind og en high-five med på vejen.
Vores koncept er enkelt, præcis som vores mad!
Vi tror på, at livet ikke skal kompliceres, og vores mission er at gøre det let for dig at vælge et sundt og tilfredsstillende måltid. Vores motto er ‘Quality over Quantity’ – for det er ikke mængden, men kvaliteten, der gør et måltid uforglemmeligt.
Vi bruger altid friske og økologiske råvarer, så vidt det overhovedet er muligt, fordi du fortjener det bedste.
Kom og lad dig forføre – med god samvittighed!